U Parku održana edukativna radionica BalkanDetox LIFE

Published by JUPP Kopački rit on

U Parku prirode Kopački rit održana edukativna radionica o suzbijanju trovanja divljih životinja

U utorak, 19. ožujka, je Park prirode Kopački rit u svom Prezentacijsko – edukacijskom centru Tikveš ugostio 40-ak zainteresiranih polaznika Edukativne radionice o suzbijanju trovanja divljih životinja. Navedenu radionicu je u suradnji s Javnom ustanovom PP Kopački rit, organizirala Udruga Biom u sklopu europskog projekta BalkanDetox LIFE. Radionica je provedena s ciljem informiranja djelatnika javnih i privatnih službi o ispravnom postupanju u slučaju nezakonite upotrebe otrova protiv divljih životinja te su u njoj sudjelovali djelatnici javnih ustanova za zaštitu prirode, većinom čuvari prirode, zatim policijski djelatnici, djelatnici Hrvatskih šuma, županijskih Lovačkih saveza, ovlašteni veterinari, djelatnici Državnog inspektorata RH te mnogi drugi.

Nezakonita upotreba otrova je kažnjiva praksa neselektivnog ubijanja divljih životinja korištenjem otrovnih mamaca. Mamci su obično komadi mesa ili cijele lešine koji su posipani otrovnim tvarima, najčešće zabranjenim pesticidima, koji se nabavljaju na crnom tržištu. S obzirom na to da se u najvećem broju slučajeva radi o tvarima koje su izrazito otrovne i pri najmanjim količinama te djeluju neselektivno, ova praksa predstavlja veliku prijetnju za sav živi svijet, uključujući i ljude.

Radionicu je započela Marija Martinko Ivanov, djelatnica udruge Biom i koordinatorica projekta BalkanDetox LIFE, predstavljanjem ovog projekta sudionicima. Potom su svoja izlaganja održali polaznici Akademije za suzbijanje zločina protiv prirode (Wildlife Crime Academy) u Andaluziji, prve specijalizirane edukacije ovog tipa u Europi koju se pohađali tijekom proteklih godina. Oni su prisutnima prenijeli znanja i vještine usvojene u Španjolskoj, zemlji koja prednjači po organiziranosti u suzbijanju zločina protiv divljih vrsta u Europi, te su pojasnili način i važnost ispravnog postupanju u incidentima trovanja, u okviru svojih nadležnosti.

Izlaganja su održali Elvis Vuleta, čuvar prirode iz Javne ustanova „Priroda“ Primorsko- goranske županije, Nera Fabijanić, stručna suradnica za lovstvo i europske projekte iz Hrvatskog lovačkog saveza, Mara Gerovac, policijska službenica iz Ravnateljstva policije, Andrija Damjanović, viši inspektor zaštite prirode iz Državnog inspektorata RH, prof. dr. sc. Krešimir Severin, predstojnik Zavoda za sudsko i upravno veterinarstvo i voditelj Laboratorija za forenziku na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, te Iva Arapović, zamjenica županijskog državnog odvjetnika u Županijskom državnom odvjetništvu u Puli.

Okupljenim sudionicima predstavljen je i Standardizirani protokol za koordinaciju djelovanja u slučaju nezakonite upotrebe otrova i drugih nezakonitih i kažnjivih radnji protiv divljih životinja koji je izrađen u sklopu ovog projekta s ciljem poboljšanja koordinacije državnih institucija odnosno uspješnog procesuiranja slučajeva trovanja divljih vrsta. Naime, prema podacima prikupljenima u sklopu izrade Studije o nezakonitoj upotrebi otrova u zemljama Balkanskog poluotoka, tek 20 posto incidenata trovanja je u konačnici otkriveno i dokumentirano, te je za manje od 1 posto pokrenut pravni postupak.

Tijekom završne diskusije, sudionici su predavačima postavljali dodatna pitanja te iznosili svoja iskustva. Najveću zabrinutost prisutnih predstavlja praksa neispravnog apliciranja rodenticidnih sredstava u poljoprivredi na području Slavonije i Baranje, zabilježena od strane ekologa, lovaca i drugih službi na terenu, te postupanja vezana uz prijavu i suzbijanje te prakse.

Jačanje institucionalnih kapaciteta državnih institucija, njihove koordinacije i operativnosti, uz osvješćivanje opće populacije o ovom problemu, najvažniji su koraci u borbi protiv nezakonitog trovanja divljih vrsta, poručuju djelatnici Udruge Biom, dodajući kako su iznimno zadovoljni sa velikim interesom i odazivom sudionika na ovoj radionici te zahvalni Javnoj ustanovi Parka prirode Kopački rit na toplom gostoprimstvu u Prezentacijsko – edukacijskom centru Tikveš.