Restauracija europske Amazone: Ponovno povezivanje riječnih staništa u prvom pentalateralnom rezervatu biosfere UNESCO-a
Lokacija projekta je UNESCO-ov pentalateralni prekogranični rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav (TBR MDD) u srednjoj i jugoistočnoj Europi gdje će se restauracijske aktivnosti provoditi u četiri riječna krajobraza: na rijeci Muri (u Sloveniji), na rijeci Dravi (u Hrvatskoj) i dvije uz rijeku Dunav (Posebni rezervat prirode Gornje Podunavlje u Srbiji, i Park prirode Kopački rit u Hrvatskoj). Projekt ima za cilj zdrav, otporan i dobro upravljan rezervat biosfere UNESCO-a Mura-Drava-Dunav (TBR MDD) koji poboljšava usluge ekosustava i biološku raznolikost opsežnom obnovom, uz istodobno podupiranje gospodarstva koji se temelji na prirodnim vrijednostima pod vodstvom zajednice za potporu održivom razvoju. Projekt će surađivati sa lokalnim zajednicama i vladinim organizacijama na izravnoj obnovi četiriju lokacija koje su temeljna staništa (vlažna livada, dva riječna rukavca i poplavne šume), pokrivajući 1.100 ha poplavnog krajobraza u tri zemlje. To će donijeti koristi za više od 30 vrsta s crvenog popisa IUCN-a i imati će pozitivne učinke za šest područja ekološke mreže Natura 2000. Tim izravnim mjerama restauracije povećat će se kapacitet zadržavanja vode tijekom poplava, smanjiti suše i negativni utjecaji hidropeakinga posljednje brane hidroelektrane na Dravi, povećat će se mrijestilišta, povećat će se pogodna staništa gniježđenja za više od 250.000 ptica močvarica i potaknuti daljnje održivo gospodarenje vlažnom livadom i šumarstvom. Osim toga, projektom će se izgraditi kapacitet (novoosnovane) radne skupine za obnovu MDD-a TBR zadužene za repliciranje projekta restauracije sa lokalnim zajednicama, tijekom i nakon provedbe projekta. Ovaj model restauracije bit će predstavljen kao primjer sličnim zaštićenim područjima. Projekt će pokrenuti poduzetnički inkubator kako bi se povećale mogućnosti za gospodarstvo temeljeno na prirodnim vrijednostima i poduprli lokalne zajednice kako bi se emigracija iz područja svela na najmanju moguću mjeru, podižući svijest o prednostima i mogućnostima koje pruža rezervat biosfere.
Projektom će se poboljšati funkcije ekosustava i uvjeti staništa u krajobrazu. To uključuje povećanje vodostaja u rukavcima rijeke Drave i Kopačkog rita (RH), kao i broj vrsta ptica i riba; povećanje populacije leptira na lokalitetu Mura (mokra livada, SLO); i stvaranje inovativnog modela gospodarenja poplavnim šumama kroz prenamjenu 34 ha šumskog nasada u autohtonu šumu na lokalitetu Gornje Podunavlje (Dunav, SRB). Kako bi se to postiglo, projektom će se obnoviti 1.100 ha gore navedenih staništa, uz blisku suradnju s uspostavljenom radnom skupinom i lokalnim zajednicama.
Aktivnost u Kopačkom ritu je restauracija koja će se sastojati od: uklanjanja nakupina trupaca srušenog drveća duž Nađhatskog kanala (ručni rad/strojevi) i njenog odlaganja.
- Projektni partneri su:
- WWF Adria-Srbija (vodeći partner) https://www.wwfadria.org/
- Javna ustanova Park prirode Kopački (JUPPKR, RH) https://pp-kopacki-.hr/
- Hrvatske vode (HV- u RH) https://www.voda.hr/
- Općina Lendava (Lendava, SLO) https://www.lendava.si
Ostali partneri su:
- Vojvodinašume (SRB)
- WWF Austrija
- WWF Mađarska
Trajanje projekta je 5 godina.
Ovaj projekt podržan je programom „Endangered Landscapes & Seascapes Programme“, kojim upravlja inicijativa Cambridge Conservation u partnerstvu s Arcadia fondom.