Projekt LIFE WILDisland
(LIFE20 NAT/AT/000063)
U okviru LIFE programa Europske unije za okoliš i klimatske aktivnosti, projekt Danube Wild Island Habitat Corridor – LIFE WILDisland, započeo je 01.09.2021. godine., a predviđeno trajanje je 72 mjeseca.
Glavni cilj projekta je doprinijeti strateškom cilju biološke raznolikosti unutar Strategije EU-a za bioraznolikost do 2030. u sprječavanju gubitka bioraznolikosti i usluga ekosustava duž Dunava. Specifični cilj projekta je održati, ili poboljšati povoljno stanje očuvanosti ciljnih vrsta i staništa dunavskih otoka. Ciljani stanišni tip, prema Ekološkoj mreži NATURA 2000 je 91E0* poplavna šuma s crnom johom i bijelim jasenom (Alno-Pandion, Alnion incanae, Salicion albae).
U okviru projekta prijavljeno je 15 partnera iz Dunavskih zemalja (Njemačka, Austrija, Bugarska, Hrvatska, Mađarska, Rumunjska, Slovačka i Srbija), a nositelj projekta je Nacionalni park Donau-Auen iz Austrije. Iz Hrvatske sudjeluju 2 projektna partnera – JUPP Kopački rit i Hrvatske šume d.o.o.
Projekt je usmjeren na očuvanje ugroženih prirodnih staništa poplavnih šuma na dunavskim otocima. Prethodnim projektom, DANUBEparksCONECTED identificirano je preko 900 otoka na Dunavu od njegova izvora do ušća koji prekrivaju površinu od 138.000 hektara. Dunavski otoci predstavljaju izvorne i autohtone riječne i močvarne ekosustave specifične flore i faune. Otoci su rezultat hidroloških procesa Dunava i pokazatelj su prirodnosti rijeke. Otoci kao takvi čine iznimno vrijedna staništa koja je potrebno očuvati u prirodnom stanju. Dunav sa svojim poplavnim dolinama i divljim otocima predstavlja srce divljine europskog kontinenta.
Ukupna financijska vrijednost projekta je 14.222.637 €, a proračun JUPP Kopački rit iznosi 310.781 €. Udio sufinanciranja Europske komisije je 75%.
Projektne aktivnosti u Kopačkom ritu
Konverzija šuma
Projektno područje u Kopačkom ritu je jedan od najvećih riječnih otoka na Dunavu i kao takav je prioritetan za obnovu degradiranih stanišnih tipova i konverziju alohtonih šumskih nasada autohtonima. Konverzija šuma će se izvršiti na površini 37,10 ha prevođenjem nasada EA topola u nasade bijele vrbe (Salix alba) te crne i bijele topole (Populus nigra, P. alba) ovisno o tipu tla.
Projektni prijedlog WILDisland Regional Ramsar Initiative
Na cijelom toku rijeke Dunav, ukupno je 147 dunavskih otoka procijenjeno kao očuvano u povoljnom i optimalnom stanju za vrste i staništa. Svi otoci tvore ekološku mrežu od velike važnosti za zaštitu prirode u Europi. Direktive NATURA 2000 čine kvalitetan temelj za njihovu zaštitu, upravljanje i daljnji razvoj prema njihovu očuvanju. Međutim, procijenjeno je da je potrebna opsežnija inicijativa za zaštitu i održivi razvoj dunavskih otoka. Aktivnosti zaštite predložene ovim projektom uključuju razvoj međunarodne regionalne Ramsarske inicijative kao oblika razvoja zaštite vlažnih i riječnih staništa Dunava čiji temelji su Direktive NATURA 2000. Ovom inicijativom dodatno bi se osiguralo kvalitetno i odgovorno upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima, resursima i ciljnim stanišnim tipova koji su od izuzetne važnosti očuvanja na razini Europske Unije.
Ove aktivnosti planiraju se provesti nevezano za teritorijalnu pripadnost dunavskih otoka niti jednoj državi, već kao međunarodnu mrežu divljih otoka na rijeci Dunav. Tijelo zaduženo za koordinaciju i tajništvo RRI WILDisland bila bi udruga Danubeparks sa sjedištem u Austriji i uredom u Kopačkom ritu.