Transnacionalna zaštita ptica na rijeci Dunav

– LIFE DANUBE FREE SKY

Kod projekta: LIFE19 NAT/SK/001023
Službeni web projekta: danubefreesky.eu
Trajanje projekta: 1. 9. 2020. – 28. 2. 2026.
Ukupna vrijednost projekta: 6.636.170,00 €, od kojih je 75% sufinancirano sredstvima Europske Unije
Proračun Javne ustanove: 323.696,00 €

Projekt je započeo 1. rujna 2020. godine uz odobreno financiranje iz programa LIFE Europske unije. Tijekom planiranih 5 godina provedbe projekta, 15 partnera iz 7 država (Austrija, Slovačka, Mađarska, Hrvatska, Srbija, Bugarska, Rumunjska) razvit će snažnu suradnju i primijeniti najučinkovitija rješenja kako bi se spriječile egzistencijalne prijetnje pticama. Primjenom zaštitnih mjera povećat će se vidljivost dalekovoda najvišeg prioriteta na više od 245 km dionice mreže. Također, više od 3200 najopasnijih stupova dalekovoda unutar područja obuhvaćenog projektom bit će sanirano kako bi se osigurala sigurnost ptica. Nositelj projekta je Raptor Protection of Slovakia iz Slovačke.

Projektno područje sastoji se od 23 Područja očuvanja značajna za vrste i stanišne tipove (POVS) i 9 Područja značajnih za ptice (POP) koja se nalaze u neposrednoj blizini rijeke Dunav. Sa svojim obalnim zonama i riječnim staništima, Dunav formira ekološku mrežu i često stvara okosnicu za bio-koridore. Koridor i njegova susjedna područja privlače na stotine vrsta ptica. Milijuni ptica svake godine prate Dunav na svojim proljetnim i jesenskim migracijama prema i od svojih dalekih migracijskih područja. Mnoge vrste pretrpile su dramatičan pad prošlih desetljeća. Elektrokucijom i kolizijom, svake godine strada 20% reproduktivne populacije orla krstaša, stepskog sokola i kudravog nesita. Provedbom projektnih aktivnosti povećat će se stopa preživljavanja ciljnih vrsta ptica koje trenutno stradavaju tijekom svojih migracija, gniježđenja, razmnožavanja, pronalaženja hrane i staništa.

Glavni ciljevi projekta:

  • doprinijeti u cilju zaustavljanja gubitka bioraznolikosti i usluga ekosustava na rijeci Dunav (ujedno je svrha Strategije Bioraznolikosti Europske Unije)
  • smanjiti i spriječiti direktnu i indirektnu smrtnost ptica uzrokovanu elektrokucijom i kolizijom na dalekovodima unutar 23 POVS i 9 POP područja
  • povećati populacije 12 ciljnih vrsta, uspostaviti sigurnije migratorne rute i staništa na rijeci Dunav
  • započeti/ojačati suradnju između ključnih sudionika i povećati učinkovitost usvojenih mjera na transnacionalnoj razini

Iz Hrvatske na projektu sudjeluju 3 projektna partnera – Javna ustanova „Park prirode Kopački rit“, Hrvatski operator distribucijskog sustava d.o.o. (HEP-ODS) i Hrvatski operator prijenosnog sustava d.o.o. (HOPS)

Projektne aktivnosti u Republici Hrvatskoj uključuju provođenje preliminarnog istraživanja kojim se prikupljaju tehnički podaci o stupovima dalekovoda i trafostanicama, tipovima staništa u kojima se nalaze i podaci o pronađenim stradalim pticama. Na temelju tih podataka dionice dalekovoda su podijeljene u 3 kategorije (kritične, potencijalno opasne i ne opasne) te su odabrani transekti na kojima će se provoditi daljnje aktivnosti. Nakon preliminarnog istraživanja slijedit će istraživanje nultog stanja u sklopu kojeg će se provoditi monitoring stradavanja ptica na dalekovodima i promatranje preleta ptica iznad vodiča dalekovoda. Istraživanje nultog stanja trajat će godinu dana, s najvećim intenzitetom provođenja tijekom proljetnih i jesenskih migracija ptica. Po završetku istraživanja nultog stanja, projektni partneri HEP ODS i HOPS će započeti primjenu mitigacijskih mjera ugrađivanjem fizičkih preusmjerivača (divertera) leta i izolacijom vodiča dalekovoda kako bi se povećala njihova vidljivost i smanjilo stradavanje ptica. Nakon izvršenih mitigacijskih mjera slijedit će istraživanje procjene učinkovitosti primijenjenih mjera provođenjem monitoringa kao tijekom istraživanja nultog stanja. Na dionicama koje su bile procijenjene kao ne opasne, a radi povećavanja povoljnih staništa i prilika za razmnožavanje, bit će postavljena umjetna gnijezda za stepskog sokola (Falco cherrug) na stupovima dalekovoda. Jedna od projektnih aktivnosti je uključivanje šire javnosti u problematiku kojom se projekt bavi te će povodom toga biti organizirane volonterske akcije s tematikom promatranja ptica, a javnost će o projektnim aktivnostima biti upoznata i putem internet stranica i društvenih mreža.

Live-stream rodinog gnijezda

Bijela roda (Ciconia ciconia) kultna je vrsta ptica, simbol ptica selica, vjesnik početka proljeća. Svake godine deseci tisuća ljudi čekaju njihov dolazak, naviknuvši se na njegovu prisutnost i gniježđenje u svojim selima ili gradovima. Nažalost, rode su također česte žrtve elektrokucije – strujnog udara koji se događa prilikom slijetanja/korištenja stupova dalekovoda. Kako bismo te rizike sveli na najmanju moguću mjeru, u suradnji s HEP-om rizične gole vodiče zamjenjujemo izoliranim na stupovima na projektnom području u sklopu projekta LIFE Danube Free Sky. U suradnji s HEP-om i HOPS-om postavljaju se posebni uređaji za skretanje leta ptica radi zaštite od sudara s dalekovodima. To omogućuje našim dragocjenim rodama da se svake godine sigurno vrate na svoja mjesta razmnožavanja i podignu svoje mladunce. Ovo gnijezdo nalazi se u selu Kopačevo, pored Parka prirode Kopački rit. Prethodno gnijezdo, koje je izgradio par, bilo je postavljeno na poprečni krak električnog stupa i bilo je okruženo električnim žicama. Kako bi se osigurala sigurnost za par i njihove mladunce, a i budući da je staro gnijezdo bilo u lošem stanju i postojala je opasnost od urušavanja, premješteno je na novu metalnu platformu koju je postavio projektni partner HEP dalje od električne infrastrukture. Ovaj prekrasni prirodni spektakl sada možete gledati s nama online u stvarnom vremenu zahvaljujući projektu LIFE Danube Free Sky.

Live-stream rodinog gnijezda omogućen je sredstvima iz projekta LIFE Danube Free Sky (LIFE19 NAT/SK/001023) financiranog iz programa LIFE Europske unije i Ministarstva okoliša Republike Slovačke.