Danubeparks konferencija u Moldaviji

Published by JUPP Kopački rit on

JUPP Kopački rit jedan je od organizatora CEI konferencije „DANUBEPARKS partnerstvo za zaštitu vodenjaka i klimatske promjene“ (DANUBEPARKS Newt Conservation Partnership & Climate Change) koja je održana 30. i 31. svibnja 2023 u mjestu Văleni u Republici Moldaviji.
Ovu konferenciju na temu zaštite vodenjaka, s naglaskom na endemsku vrstu podunavski vodenjak (Triturus dobrogicus) zajedno s JUPP Kopački rit, organizirali su Agencija Moldsilva (Moldavija) i DANUBEPARKS – Mreža zaštićenih područja na rijeci Dunav uz podršku Srednjoeuropske inicijative (Central European Initiative).
Tijekom ovog dvodnevnog događaja europski herpetolozi i predstavnici zaštićenih područja na Dunavu raspravljali su o utjecaju klimatskih promjena na vodenjake i ostale vodozemce, s obzirom da su ove vrste najviše pogođene promjenama u vodnom režimu Dunava i ostalih rijeka u slivu.
Tijekom događaja, potpisana su dva važna strateška dokumenta:
1. Sporazum o suradnji pod nazivom „DANUBEPARKS Newt Conservation Partnership“; ovim sporazumom je pokrenuta prva međunarodna radna grupa za zaštitu vodenjaka na rijeci Dunav, a potpisali su ga dr. Vlatko Rožac (predsjednik DANUBEPARKS organizacije i viši stručni savjetnik za biologiju i ekologiju u JUPP Kopački rit) te dr. Andreas Maletzky (predsjednik Europskog herpetološkog društva – Societas Europaea Herpetologica) te
2. Sporazum o suradnji između organizacije DANUBEPARKS i Rezervata prirode Donji Prut (Rezervația “Prutul de Jos”); sporazum kojim je ojačana suradnja moldavskog zaštićenog područja s ostalim zaštićenim područjima u Europi.
Osim toga, tijekom ove internacionalne konferencije, započeta je priprema budućeg LIFE projekta u kojoj bi ključnu ulogu trebala imati JUPP Kopački rit zajedno s partnerima iz 9 podunavskih zemalja, a potencijalni partneri iz Hrvatske koji su nazočili ovoj konferenciji su: Javna ustanova agencija za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području OBŽ te Zoološki vrt Osijek.
Na kraju konferencije, održano je i studijsko putovanje do jezera Baleu i rijeke Prut koji su dio UNESCO-vog trilateralnog Rezervata biosfere Donji Prut koji osim Moldavije uključuje i područje Rumunjske i Ukrajine.
For more information, please visit www.danubeparks.org or contact Matej Marušić at m.marusic@danubeparks.org.